1- آب 2- مواد معدنی 3- ویتامین‌ها

آب نقش مهمی در شادابی پوست و از بین بردن چین و چروک صورت دارد. آب را می‌توان به طور خالص و یا در ترکیب مواد غذایی مصرف کرد. آب همراه با مواد غذایی دارای بیشتر ویتامین‌های محلول در آب و املاح مواد غذایی است و لذا دور ریختن آن موجب تلف شدن این مواد مهم می‌شود.

آب 65 درصد از وزن بدن را تشکیل می‌دهد. میزان آب مواد غذایی متفاوت است برای مثال شیر 87%، تخم مرغ 74%، گوشت 70% ، میوه‌ها 85% و نان 40% است.

آب حالت زردی پوست را از بین می‌برد. برای این منظور هر روز با آب سرد دوش بگیرید.

برای از بین بردن چین و چروک اطراف بینی و گونه‌ها، دهان را از آب سرد پر کنید و یک دقیقه نگه دارید.

مواد معدنی هرکدام به نوعی در سلامت و شادابی پوست نقش بسزایی دارند. آهن، ید، فلوئور و … از این گروهند.

مواد غذایی حاوی آهن شامل جگر، دل، قلوه، هویج، زرده تخم مرغ، خرما، انجیر و باقلا است. در ایران کمبود آهن بسیار شایع است که به علت رژیم غذایی فاقد آهن و نیز بعضی بیماری‌های انگلی است.

گوگرد از عناصر مهم و اصلی پوست می‌باشد. همه پروتئین‌ها مقداری گوگرد دارند. در تخم مرغ، خیار و پیاز به مقدار مناسبی گوگرد وجود دارد.

نقش ویتامین‌ها در محافظت بدن در برابر رادیکال‌های آزاد ترکیبات آلی بسیار مهم است. رادیکال‌های آزاد سبب آسیب به دیواره سلول‌های بدن و به دنبال آن مرگ سلولی را سبب می‌شوند و همچنین می‌توانند روی هسته سلول اثر گذاشته و با ایجاد اشکال در توارث مسبب جهش و سرطان باشند. ویتامین‌ها از بین برنده‌ی این رادیکال‌های آزاد هستند. یکی از تاثیرات مهم ویتامین‌ها خاصیت ضد اکسید شدن آن است که برای جلوگیری از پیری زودرس پوست مفید است. همچنین ویتامین‌ها از تیره شدن پوست جلوگیری می‌کنند.


ارسال پاسخ